Boy Uzatmak için Duruş Geliştirme

Boy Uzatmak için Duruş Geliştirme

boy-uzatma-satogrowth

Satogrowth Boy Uzatma Egzersizleri – Bölüm 2

Programımızın daha karmaşık aşamalarına geçmeden önce, boyunuzu en fazla uzatabilecek daha basit bir çözüm üzerine eğilelim – duruşun düzeltilmesi. Bir çok insan kendisini daha uzun boylu olmaktan mahrum bırakır çünkü iyi bir duruşun en yüksek boy artışı için esas olduğunu unuturlar. Doğru duruş düz ve dik bir şekilde durmaktan daha fazlasıdır. Vücudunuzun her bölümünün uygun pozisyonlarını korumak için eğitmelisiniz. Başınız, leğen kemiğiniz, bacaklarınızı nasıl tutacağınızı, doğru oturmayı, yürümeyi, ve bunlara ek olarak boyunuzu mümkün olan her santime kadar uzatmak için diğer yapılması ve yapılmaması gerekenleri öğrenmeniz gerekir.

“EĞİMLİ LEĞEN KEMİĞİ SORUNU”

Leğen kemiği bir kaldıraç gibi davranır ve duruşumuz ve boy uzunluğumuzu doğrudan etkiler. Leğen kemiği çok önde olduğunda, “Eğimli Leğen Kemiği” olarak adlandırılır. Bu durum doğrudan boyunuzun kısalmasına neden olur ve genellikle kişi karın kaslarından yoksun ve geniş bir mideye sahip olur. (Bölüm 5 ve 6’da karın kaslarını güçlendirmek ve bu duruma çözüm getirmek için bir takım egzersizler tasarladık). Bölüm 5 ve 6’daki egzersizler yardımıyla düzeltilebilen bu durum genellikle zayıf diz eklemlerine sahip kişilerde görülür.

EĞİMLİ LEĞEN KEMİĞİ                   BELKEMİĞİ EĞRİLİĞİ

boy-uzatma-durus                                  boy-uzatma-egzersizleri

“ÇARPIK DİZLER VE EĞRİ BACAKLAR”

Bacaklarda yaygın olarak görülen bu iki deformasyon, bulunan kişilerin boylarının kısa görünmesine neden olur. Dizlerinde çarpıklık bulunan kişiler genellikle ayak taraklarının (iç ayak kemeri) üzerinde kendi ağırlıklarına eşdeğer bir yük taşıyarak yürürler. Bu durumu düzeltmek için, ayak kemerlerini kaldırarak ve ağırlıklarını tabanlarının dış kenarlarında toplayarak yürümelidirler. Böyle yapıldığında, dizler doğal olarak birbirlerinden ayrılır ve bacaklar daha düzgün hale gelir. Bu amaçla ayak hastalıkları uzmanları özel ayakkabılar (veya eklentiler) tavsiye edebilirler. Eğri bacak olarak bilinen durum ise çarpık dizlerin tam tersidir, bu nedenle, sorunun çözümü ağırlığın ayak tabanının dış kenarları yerine ayak taraklarında toplanmasıdır. Bu amaçla da özel ayakkabılar (veya eklentiler) tavsiye edilebilir.

bacak-boyu-uzatma

“DÜŞÜK OMUZLAR”

Bu durum, omurganın üst kısmının anormal bir eğriliğe sahip olması ve omuzların, doğal olmayan bir şekilde öne itilerek bu eğriliğe eşlik etmesi sonucu meydana gelir. Düşük omuz belirtilerinden biri başın çok önde bulunmasıdır. Bu durumu iyileştirmek için Bölüm 4’de bulunan 3 numaralı egzersizi her gün birkaç kez yapınız.

Çeneniz yukarıda olmak şartıyla, başınızı yukarda tutma alışkanlığı edininiz. Omuzlar her zaman geride tutulmalı ve ileriye doğru düşük konumda olmasına izin verilmemelidir. Özellikle kadınlarda bu durum göğüslerin sarkmasına neden olabilir. Bununla beraber, düzgün nefes almayı engelleyebilecek, sert ve katı bir duruşa sahip olmamaya dikkat ediniz. Duruşunuzun, rahat ve konforlu bir şekilde, düzgün olduğundan emin olunuz.