Boy Uzatma ipuçları

Boyunuzun Biraz Daha Uzun Olması için Ek İpuçları

-Bölüm 7-

Nasıl doğru oturursunuz?

Bu boy uzatma programında şu ana kadar, yürürken (ya da ayakta durduğunuz bir pozisyonda) ve uyurken (ya da yatma pozisyonunda) duruşunuzu düzeltmeniz için size bazı ipuçları verdik. Peki ya otururken ne yapacaksınız? İşte olsun, okulda olsun veya sadece evde televizyon seyrederken birçoklarınız saatler geçiriyor. Normal oturma pozisyonunda omurilik, sizin kendi ağırlığınız tarafından sıkıştırılan üst gövdenizi, kıkırdak veya disk aracılığıyla destekler. Bu baskıyı ortadan kaldırmak amacıyla, oturma pozisyonunda her gün saatlerini geçiren sizler için (aşağıda yer alan) “”Arkaya Yaslanma” Yöntemini geliştirdik.

Bu pozisyonda iken omuriliğiniz omur disklerinizdeki baskıyı ortadan kaldıracak şekilde tam anlamıyla düz olmalı; boynunuz omuriliğinize paralel olmalı ve asla öne doğru eğik olmamalıdır. Sırtınızı desteklemek için ve omuriliğinizi düz bir hatta tutmak için oturduğunuz sandalyenin tabanıyla birleştiği yere yani oturduğunuz yerin arka kısmına bir veya iki adet yastık yerleştirebilirsiniz.

boy-uzatma-ipuclari

Daha uzun bir boy için bisiklet sürmek:

Bisiklet sürmek, Amerikalıların zaman geçirmek için yaptıkları favori faaliyetlerinden birisidir. Spor veya taşıma amaçlı kullanımının yanı sıra doktorlar bisiklet sürmeyi fazla kilolarından kurtulmak, daha iyi ve güçlü akciğerlere sahip olmak isteyenler ve genel kondisyonunu korumak isteyenler için de iyi bir egzersiz olarak tavsiye ediyorlar.

Birçok Avrupa ülkesinde bisiklet günlük hayatın ayrılmaz bir parçasını oluşturur. Birkaç yıl önce Hollandalıların, yemek alışkanlıklarının ve genel faaliyetlerinin Almanlara çok benzemesine rağmen onlardan çok daha uzun boylu oldukları ortaya çıkmıştır. Bu araştırma bizi doğrudan bisiklet kullanma alışkanlığına götürmektedir. Ancak böyle bir yargıya varmadan önce dikkate almamız gereken iki önemli gerçek var:

  1. Hollandalılar gövdeleri dik ve bacakları tamamen açık bir şekilde bisiklet kullanırlarken Almanlar bisiklet yarışçıları gibi öne doğru çökme ve eğilme eğilimindedirler.
  2. Hollandalılar, bisikletin tutma yerlerini Almanlara göre biraz daha yüksek bir pozisyona ayarlarlar ve bu durum Hollandalıların Almanlara nazaran bisiklet koltuğunda daha dik oturmalarına neden olur.

Bunları gördükten sonra hala Hollanda yönteminin beden duruşunuzu geliştireceğinden ve boyunuzu arttıracağından şüpheniz mi var? Bu bilgileri kullanarak, bacak boyunuzu mümkün olduğunca arttırma imkânına sahipsiniz.

Bisikletinizi sürerken en etkili yöntem, bisikletinizin koltuğunu kendi boyunuza göre ayarlamaktır, böylece pedal çevirirken bacaklarınız tam anlamıyla açılmış ve gerilmiş olur. Eğer gerekiyorsa bisikletinizin tutma yerlerini uygun bir yüksekliğe ayarlayın, böylece sürücü koltuğunda oturan kişinin sırtını tamamen düz bir kütük gibi tutmasını sağlamanız mümkün olacaktır. Bu pozisyona tam anlamıyla alıştıktan sonra ve yükseltilmiş olan koltuğunuzdan herhangi bir rahatsızlık duymadığınızda koltuğun hâlihazırdaki pozisyonunu işaretleyin ve koltuğu 6,5 mm. kadar daha yükseltin. Bu şekilde bisiklet sürerken bacaklarınızı uygun bir şekilde germek amacıyla zorlamış olacaksınız ve bacak boyunuz da bu gerilmeye bağlı olarak her geçen gün uzayacaktır. Her geçen gün bacaklarınızı birazcık daha yüksek bir koltuk ayarına alıştıracak şekilde koltuğunuzu yükseltebilirsiniz. Bunun için belirli bir süre aralığı yok, her artışa kendiniz uygun bir şekilde karar verebilirsiniz. Her pedal çevirişinizde parmak uçlarıyla pedala dokunmak yerine, bütün ayak tabanınızı pedala tam manasıyla oturtarak bacaklarınızı gerdirdiğinizden emin olun. Ayrıca vücudunuzun pozisyonunun bozulmamasına da özen gösterin: Mesela bacaklarınızın daha uzak bir mesafeye erişmesi için pedal çevirirken vücudunuzu sağa ve sola yatırmayın. Bu egzersizden olumlu getiriler sağlamak amacıyla bahsettiğimiz hatalara karşı kendinizi koruyun. Gerçekten doğru uygularsanız boyunuzun düzenli bir şekilde arttığını kendi gözlerinizle göreceksiniz.

Not: Her şahıs, kendi gözlemlerine dayanarak oturağını yükseltme ve buna uygun olarak aynı işlemi tutma kollarına uygulama zamanı konusunda doğru karar verebilir. Çoğunlukla insanlar bir veya iki defa yükseltme işlemi yapmaktan yeterli memnuniyeti sağlarlarken diğerleri kendi kişisel kararlarına bağlı olarak üç veya dört defa yükseltme işlemi yapabilirler.

boy-uzatma-programı

       DOĞRU                      YANLIŞ

————————————————————

boy-uzatma-karisimlari

         DOĞRU                        YANLIŞ

————————————————————

Etkinliklere Katılım

Mümkün olduğunca çok etkinliğe katılmak suretiyle sizin için özel olarak hazırladığımız bu programdan mümkün olan en büyük faydayı elde edebilirsiniz. Yaşadığınız çevredeki değişik sportif organizasyonların içerisinde aktif olarak yer alın. Fazladan yapılan aktiviteler vücudunuzdaki kemik gelişimini çok daha iyi bir hale getireceği gibi sizin için hazırladığımız egzersizlere de ciddi katkılarda bulunacaktır. Belirli bir aktivite seçerken, boyunuzu uzatmak konusunda en çok faydalanacağınız aktivitelerden birisini seçmeye özen gösterin. Bunu söylerken bacaklarınızın ve gövdenizin daha fazla gerilebileceği ve egzersize tabi olacağı aktivitelerden bahsediyoruz. Bu aktivitelere örnek olarak tenis, yüzme, basketbol, masa tenisi, aerobik, jimnastik vs. gösterilebilir.

www.boyuzatma.org