Boy Uzatma 2. Aşama (Düzenli Egzersizler)

Boy Uzatma 2. Aşama (Düzenli Egzersizler)

Bölüm 5

Şu ana kadar, her gün günde iki defa egzersiz yaptığınız 1. aşamada (ön egzersizlerde) ilk haftanızı tamamladınız. Artık daha sağlıklı olma hissine ulaşıp kendiniz açısından farkındalık yaratmış olmalısınız. Bu düzenlemeler sayesinde duruş bozukluğu ile ilgili olan problemler düzelmiş olmalı. Sert bir yatakta yatarak vücudunuzu düz hale getirdiğiniz ve yastık kullanma alışkanlığınızdan vazgeçmeyi öğrendiğiniz için daha rahat uyuyorsunuzdur. Ve evet, ayna karşısındayken kendinizi, normalde gördüğünüzden daha fazla görme şansına eriştiğinizi fark ettiniz. Bu doğru, bazılarınız boylarınızın uzadığını şimdiden fark etmiş olmalısınız. Fark etmediyseniz de telaşa gerek yok. Henüz yeni başlıyoruz, bu yüzden lütfen herhangi bir olumsuz tutum içine girmeyin. Unutmayın, kısa olmak için önünüzde bir ömür var. Bu nedenle %100 çaba göstermeye devam edin, sonuçlarını alacaksınız.

Şu an, yine de henüz 3. aşama (İleri Egzersiz) programımıza başlamak için tam olarak hazırlanmış değilsiniz. Vücudunuz hala, üzerine yüklenen her isteği gerçekleştirmek için, uygun hale getirilmeye ve hazırlanmaya ihtiyaç duyuyor. Vücudunuz tıpkı bir atlet gibi, bağ yırtılmasına yol açan ağır zorlamalardan veya fiziksel olarak, gerilme ve kasılmaların üstesinden gelmeye hazır olmadığınız durumlarda oluşan aşırı yorgunluktan korunmak için formda olmalı.

Bu 2. Aşama (Düzenli Egzersizler) egzersizler 1. Aşama Egzersizlerine benzer, ama daha fazla sonuç elde edeceğiniz egzersizlerdir. Ama unutmayın ki 1. Aşama Egzersizlerinin en az bir haftası tamamlanmadan bu egzersizlere başlanılmamalıdır. O zaman vücudunuz, zorlama, efor ve esneme için bir hafta önceki halinden daha çok hazır olur.

Bu egzersizler omurganın düzelmesine yardımcı olmanın yanı sıra vücut esnekliğini sağlama ve kas güçlendirme için de tasarlanmıştır. Boy uzatma hedefinize başarıyla ulaşmanız bu yoldan geçmektedir.

Her gün 2. Aşama Egzersizlerinize ek olarak 1. Aşama egzersizlerinizi de yapmaya devam edeceksiniz. Aşırı yorgunluktan kaçınmak için her gün, 15 2. Aşama egzersizi içinden 5 tanesini seçip dönüşümlü olarak uygulamanızı tavsiye ediyoruz. Örneğin ilk gün ilk 5, ikinci gün ikinci 5, son gün de son 5 egzersizi uygulayabilirsiniz. Bu döngüyü toplam 21 günlük bir zaman diliminde, hem 1. Aşama hem 2. Aşama egzersizleri kapsayacak şekilde 6 kez daha tekrarlayın.

Bu 21 günlük sure zarfında ve öncesindeki 7 gün boyunca dengeli bir beslenme düzenine sahip olmanız gerektiğini unutmayın ve gerekiyorsa bir vitamin destek programını takip edin, her gece yeterince uyuyun ve duruşunuz her zaman düz ve uzun şekilde olsun.

Bu egzersize bağlı olarak yönlendirmelerimizi takip ettiğinizde, boyunuzu fazladan 5 ile 7,5 santim kadar uzatabilir ve sonraki 12 hafta içinde boy uzatmaya devam edebilirsiniz.

  1. Sandalye arkasında, ayaklarınız bitişik şekilde, sandalyenin üst kısmını kavrayarak ayakta dik durun. Ayaklarınız sandalyeden yaklaşık 25 santim uzakta olmalı. Sol bacağınızı arkaya ve yukarıya mümkün olduğunca kaldırın, destek için sandalyenin üst kısmını kavrayın. Bacağınızı aşağı indirin ve aynı uygulamayı sağ bacağınız için yapın. Bacaklarınızı yavaşça kaldırın ve onları esnetebildiğiniz kadar esnetin. Her bacak için kaldırma hareketini 10 kere tekrarlayın.

boy-uzatma-kitabi-ucretsiz

  1. Sert bir zemine düz bir şekilde sırtüstü uzanın. Sol bacağınızı dizden kıvırarak kaldırın ve çenenizi dizinize değdirin. Bacağınızı her iki elinizle dizden aşağıda kavrayın ve dizinizi boynunuza doğru çekin. Başınızı, dizinize doğru, zeminden kaldırabilirsiniz ama omuzlarınızı uzandığınız yerden kaldırmayın. Diziniz boynunuza dokunduğunda, bu pozisyonu birkaç saniye koruyun ve ardından başlangıç konumunuza dönün. Egzersizi diğer dizinizle yapın. Egzersizi dönüşümlü olarak her bacakta 10 kez olmak üzere tekrarlayın.

boy-uzatma-urunleri

boyum-uzarmı

Not: Dizinizi göğsünüze yaklaştırdığınızda nefes almayı unutmayın ki ciğerleriniz oksijenle dolsun. Bu konumda kalın, ardından başlangıç pozisyonuna dönerken nefes verin.

———————————————————————

  1. Dizler ve topuklar bitişik, kollar yanda rahat konumdayken ayakta dik durun. Kollarınızı dışa doğru ve yukarı kaldırın, başınızın üzerinde erişebileceğiniz en yüksek noktada olsunlar ve el parmaklarınızın üst kısımları birbirine dönük ve temas halinde olsun. Kollarınızı kaldırırken, topuklarınızı yerden kaldırın böylece ağırlığınızın tümü parmak uçlarınızda olacaktır. Kollarınızı ve vücudunuzu esnetebildiğiniz kadar esnetin. Kollarınızı kaldırdığınızda nefes alın ve ciğerlerinizi kapasitesinin sonuna kadar doldurun. Kollarınızı kaldırdığınız şekilde indirin, yavaşça nefes verin ve zemine değene kadar topuklarınızı indirin. Bu egzersizi ilk seferinde 1 dakika, ikinci seferinde 2 dakika ve sonrasındaki her seferde 3 dakika boyunca tekrarlayın.

boy-uzatma-yontemleri

———————————————————–

4. Elleriniz arkanızda birleşmiş ve parmaklarınız birbirine geçmiş halde karnınızın üzerine uzanın. Vücudunuzu kavisli hale getirin, başınız, omuzlarınız ve bacaklarınızı yerden kaldırın ve bu pozisyonda kalın. Vücudunuzu ileriye ve geriye doğru bir kaç kere sallayın ve ardından gevşeyin. Bu egzersizi 5 kez tekrarlayın. Henüz karnınızın üzerindeyken, her iki kolunuzu da önünüze doğru esnetin ve kollarınızı yere koyup dinlendirin. Dizlerinizi bükmeden, bacaklarınızı kaldırıp esnetmeye devam edin. Bu uygulamayı her bacak için 5 defa yapın. Tüm egzersizlerde olduğu gibi, çok yorgun düştüğünüzde egzersize ara verin ve dinlenip devam edin.

jmexy-boy-uzatma-formulu

——————————————————————-

5. Kollarınız başınızın üzerinde ve başparmaklarınız birbirine geçmiş halde ayakta dik durum. Topuklarınızı yerden kaldırmadan, vücudunuzu kuvvetli bir şekilde yukarı doğru esnetin, ardından sağa doğru bükülün. Kollarınızın başınızın üzerinde olduğu konuma dönün ve bu sefer vücudunuzu sola doğru bükün. Bu hareketi dönüşümlü halde sağa ve sola olmak üzere 10 kez tekrarlayın. 1 dakikalığına dinlenin ve hareketi 10 kez daha tekrarlayın. Egzersizi yavaş hareketlerle yapın, ama egzersiz boyunca kollarınızı ve vücudunuzu esnetmeye devam edin.

helpogrowth-boy-uzatma  uzamax-boy-uzatıcı

——————————————————————

6. Ellerinizi kalçanızın altına koyarak düz bir şekilde sırt üstü uzanın. Her iki bacağınızı da, yukarı doğru düz bir şekilde kaldırın. Dizlerinizi kırın ve parmak uçlarınızı yere değecek şekilde indirin. Halen yerde olan vücudunuzu ellerinizle destekleyerek kalçalarınızı yerden kaldırın. Ağırlığınız sadece omuzlarınız ve parmak uçlarınızda olacak şekilde vücudunuzu kavisli hale getirin. Kalçalarınızı ellerinizin üzerine indirin, topuklarınızı yerden kaldırın bacaklarınızı düzleştirin ve yere indirin, böylece başlangıç pozisyonuna dönmüş olursunuz. Bu uygulamayı 10 kez tekrarlayın, her seferinde topuklarınız yere değdiği zaman vücudunuzu daha kavisli hale getirmeye çalışın.

supergrowth-boy-uzatma

———————————————————————

  1. Geniş bir sandalyede oturur haldeyken ayaklarınızı düz olacak şekilde uzatın ve vücudunuzu düz hale getirin, bu durumda vücudunuz ve sandalyenin temas ettiği noktalar sandalyenin üst kısmı ve oturma yerinin ön tarafı olacaktır. Kalçanız oturma yerinin ön kısmında bulunmalıdır. Öne doğru yaslanın, aynı zamanda dizlerinizi de göğüs hizasına getirin. Kollarınızı kullanarak dizlerinizi göğsünüze yaklaştırın, bükülü dizlerinizin etrafını kollarınızla sarıp onları kendinize doğru çekin. Bu egzersiz boyunca normal bir şekilde nefes alın. Bacaklarınızı serbest bırakın ve başlangıç pozisyonunuza dönün. Egzersizi 5 kez tekrarlayın.

boy-uzatma-ameliyati

———————————————————————————

8. Ayaklarınız birbirinden 45 santim aralı ve ayakta durur konumdayken, avuç içlerinizi kalçalarınıza yerleştirin. Dizlerinizi bükmeden, her iki elinizi de bacaklarınızın yanlarına doğru, uzanabildiğiniz kadar aşağı olmak üzere kaydırın. Bu egzersizi yapmak için öne doğru eğilmeniz gerekmektedir, fakat avuç içleriniz ile bacaklarınızın birbirine temas etmesine özen gösterin. Aşağıya inebildikçe, dizlerinizin arkasındaki gerilim artacaktır. Dizlerinizi bükmeyin. Ellerinizi kalçalarınıza yerleştirip bacaklarınızın arkasından aşağı doğru hareket ettirerek bu egzersizi çeşitlendirebilirsiniz, vücudunuzu geriye doğru bükmek bu egzersizi gerçekleştirmenizi sağlayacaktır. Bu egzersizlerin her birini, yavaş tempoda, 5 kez tekrarlayın.

supratall-boy-uzatma

——————————————————–

9. Sırtınız duvara dönük ve ayaklarınız yerde düz konumda olacak şekilde dik durun. Bu egzersizi ilk defa yaparken ayaklarınız duvardan 60 santim uzakta olmalı. Sonraki günlerde, her seferinde bu uzaklığı 7,5 santim arttıracaksınız. Kollarınızı başınızın üzerinden öne, yukarı ve arkaya doğru esnetin, parmaklarınız arkanızdaki duvara değsin. Vücudunuzun duvara temas etmesine izin vermeyin. Duvara dokunmayı kolay buluyorsanız, duvardan bir kaç santim daha uzaklaşın. Duvara dokunmanız için vücudunuzu esnetmeniz gereken bir konumda olmalısınız. Parmaklarınız duvara dokunduktan sonra, kollarınızı başınızın üzerinden öne doğru getirip aşağı indirerek başlangıç pozisyonunuza dönün. Bu egzersizi 7 kez tekrarlayın. Duvarla aranızdaki mesafenin bir kaydını tutun böylece çalışma yaptığınız her gün mesafeyi arttırabilirsiniz.

boy-uzatma-sirlari

—————————————————————————-

  1. Ayakta dururken, sol bacağınızı sağ bacağınızın önünde olacak şekilde öne doğru uzatın ve ağırlığınızı her iki bacağınıza da dağıtmaya çalışın. Sağ bacağınızı kaldırmadan ağırlığınızı sol bacağınıza doğru verin, bu sırada sol dizinizi bükün ve denge sağlamak için sol elinizi sol dizinizin üzerine koyun. Ağırlığınızın çoğunu sol bacağınıza yükleyerek, yapabildiğiniz kadar öne uzanın. Sağ topuğunuzu yerden kaldırabilirsiniz ama sakın sağ ayak parmak uçlarınızı yerden kaldırmayın. Vücudunuzu olabildiğince öne doğru esnetin ve bu pozisyonu 3 saniye boyunca koruyun ve başlangıç pozisyonunuza dönün. Bacaklarınızın pozisyonunu değiştirin ve ağırlığınızı sağ bacağınıza doğru yükleyerek egzersizi gerçekleştirin, sağ elinizle dengenizi sağlayın. Bu egzersizi her pozisyonda 5 kez tekrarlayın.

ilizarov-boy-uzatma

————————————————————————

11. Ayaklarınız arasında biraz mesafe varken, elleriniz kalçanızda, vücudunuz düz ve dik konumda, başınız yukarıda olduğu halde ayakta durun. Vücudunuzun kalanı düz ve dik konumdayken yavaşça dizlerinizi bükün ve dizleriniz düz durumdayken (birbirlerinden ayrılmadan) çömelme pozisyonu alın. Dizlerinizi yavaşça bükerken, kollarınızı öne doğru uzatın, kollar ve parmaklarınızı esnetebildiğiniz kadar esnetin. Yavaşça başlangıç pozisyonuna dönmeden önce bu durumda bir kaç saniye kalın. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın.

haci-kutlu-boy-uzatma

———————————————————————–

12. Bacaklarınızı önünüze uzatarak yere oturun. Ayaklarınızı bir mobilyanın (sandalye, masa veya divan) girintisine yerleştirin, böylece egzersiz sırasında ayaklarınız sabit kalır. Parmaklarınızı ensenizde birleştirin ve egzersize başlayın. Büyük bir daire çizerek yavaşça gövdenizi döndürün, gövdenizin üst kısmını öne, sağa, arkaya ve sola doğru, yapabildiğiniz ölçüde hareket ettirin. Vücudunuzu döndürürken çizebildiğiniz kadar geniş bir daire çizin, ardından hareketi ters yönde yapın. Bu egzersizi 30 saniye boyunca yapın, 15 saniye dinlenin, 30 saniye tekrarlayın, 15 saniye dinlenin. 6 kez 30’ar saniyelik periyotlar halinde egzersizi gerçekleştirin.

ibrahim-saracoglu-boy-uzatma

———————————————————————-

13. Bacaklarınız geniş bir mesafeyle birbirinden ayrılmış ve ayakta durur haldeyken, her iki kolunuzu da başınızın üzerine kaldırın ve ellerinizi birleştirin. Öne doğru eğilin ve bacaklarınızın arasından yere dokunun, ardından başlangıç pozisyonuna dönün. Bu egzersizi 10 kez tekrarlayın. Bacaklarınızın daha geniş bir aralıkla açılıp yere dokunmanın daha kolaylaştığını fark edeceksiniz. Bu ve diğer egzersizlerde ilerledikçe, ayaklarınızı birbirine yaklaştırmalısınız böylece parmaklarınızla yere dokunmak daha da zorlaşacaktır. Ayaklarınız yakın haldeyken yere dokunabiliyorsanız, yere avuç içlerinizle dokunmak için kendinizi zorlamalısınız.

ahmet-maranki-boy-uzatma

——————————————————————————–

14. Kollarınız yanlarınızda sırtüstü uzanırken, kollarınızı yukarı kaldırın ve kollarınız esneyene kadar başınızın üzerinden arkaya doğru uzatın, kollarınız başınızdan mümkün olduğunca uzaklaşsın. Ağırlığınız esnemiş haldeki kollarınız, omuzlarınız ve topuklarınızdayken, yavaşça sırtınızı, kalçalarınızı, gövdenizi ve bacaklarınızın üst kısmını yerden kaldırın. Vücudunuzu yapabildiğiniz kadar yukarı doğru esnetin. Bir kaç saniye boyunca bu konumda kalın ve başlangıç pozisyonunuza dönün. Bu egzersizi 5 kez tekrarlayın.

boy-uzatma-kuru

———————————————————————

15. Ayaklarınız birbirinden biraz ayrık, elleriniz ensenizde birleşmiş, parmaklarınızı birbirinize geçmiş haldeyken ayakta durun. Dizlerinizi bükmeden, vücudunuzu belinizden öne doğru bükün ve başınızı bacaklarınızın arasından aşağı doğru eğmeye çalışın. Elbette başınızı tamamen aşağı eğmeniz mümkün olmayacaktır, fakat kendinizi germeden vücudunuzu mümkün olduğunca esnetin. Ellerinizi başınızın arkasından çekmeyin. Başınızı daha aşağı eğmek için ellerinizi kullanın. Mümkün olduğunca aşağı eğildiğiniz zaman başlangıç pozisyonunuza dönün. Bir veya iki hafta sonunda bu egzersizi çok daha kolay yapabileceksiniz. Bu egzersizi 5 kez tekrarlayın.

boy-uzatan-yiyecekler

—————————————————————–